Yılbaşı gecesi için öneriler | Ustanın Yemek Tarifleri Sitesi. Resimli ve Videolu

Yılbaşı gecesi için öneriler

Genel

24 Aralık 2012

ekledi.

Yorum Yaz

815 kez incelendi.

Yeni yıl genelde yeni başlangıçlar için tercih edilen bir zamandır. Beslenmenizle veya fiziksel görünümünüzle ilgili alacağınız kararlarda hedeflerinizin ulaşılır olması yarı yolda pes edip kendinizi başarısız hissetmenize engel olur. Fazlasıyla iddialı, aşırı kısıtlı, sosyal hayata sekte vuran bir programı devam ettirmek bir müddet sonra mümkün olmaz.Sosyal hayattan kopmayan, tatlı kaçamaklara izin veren ve normal hayata olabildiğince adapte edilmiş bir beslenme programıyla kilo vermek hem sağlığınızı bozmadan hem de iradenize de aşırı yük getirmeden sorunlarınıza çözüm getirir. Yılbaşı günü nasıl beslenmeliyiz?
- Güne çok ağır olmayan bir kahvaltı ile başlayın.
- Öğlen yemeğinde etli veya balıklı bir salata veya zeytinyağlı sebze ve 1 dilim ekmek gibi daha düşük kalorili alternatifleri tercih edin
- İkindi saatlerinde mutlaka tahıllı ekmekle yapılmış bir tost ya da yoğurt veya süt eşliğinde müsli gibi sizi akşam yemeğine çok aç oturmanızı engelleyecek bir ara öğün yapın.
- Gün içinde yeterli sıvıyı almayı ihmal etmeyin sıvılar midenizi doldurarak tok hissetmenize yardımcı olacaklardır.Yılbaşı Gecesi sağlıklı ve lezzetli alternatifler
- Sofranızda kalorisini çok sorun etmeden yiyebileceğiniz yeşil salata, ızgara sebzeler, sebzeli hafif salatalar, light yoğurt ve peynirle yapılmış mezeler bulundurun ve az yağlı, sebze ağırlıklı, peynir veya yoğurtla hazırlanmış mezeleri bulundurun.
- Mutlaka kızartma olacaksa kızartmalara alternatif olarak ızgara, buğulama ya da fırında pişmiş besinler de sofranızda olsun.
- Etlerin derilerini ve görünen beyaz yağlarını kesinlikle yemeyin.
- Alkol tüketimine aç olarak başlamayın ve mümkün olduğunca sınırlandırın.
- Rakı, viski, votka, tekila, kokteyller, likör vb. gibi kalorisi yüksek içkiler yerine şarap ve birayı tercih edin.
- Şerbetli ve kızartma tatlılardan uzak durun bunun yerine; sütlü tatlıları, bol meyveli kremasız pastaları veya meyve tatlılarını tercih etmeye çalışın. Yılbaşı ertesi bünyeyi rahatlatacak öneriler- Eğer alkol aldıysanız gün boyunca çok bol su içmeye özen gösterin (En az 2 litre)
- Taze sıkılmış meyve suyu eşliğinde hafif bir kahvaltı yapın.
- Öğlen yemeğinde çorba, zeytinyağlı sebze, salata, yoğurt, tahıl ekmeği tüketmeyi tercih edin.
- İkindide 2-3 cevizle beraber 1 büyük elma veya portakal tüketin.
- Akşam yemeğini de öğlen gibi hafif geçirirseniz yılbaşı gecesiyle ilgili endişelenmenizi gerektiren çok fazla şey kalmayacaktır.Banu Eroğuz DemirözüM-Onep Klinikleri Beslenme Uzmanı Banu Eroğuz Demirözü

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz